O čom Finstart (nie)je!

Financie sú citlivá, tabu téma no zároveň téma, ktorú rieši každý. Osobné financie jasne poukazujú na naše presvedčenia, túžby či očakávania. Preto som dlho váhal, či sa mám pustiť do tejto problematiky verejne. Predsa sa človek neminie kritike a rôznemu hejtu. Prečo si teda všetko to vzdelanie a informácie nenechať pre seba?

Aristoteles raz povedal: „Aby si sa vyhol kritike, nič nehovor, nič nerob a buď nikým“. 

Rozhodol som sa do toho pustiť. Nechcem ale, aby ktokoľvek kto bude čítať môj obsah očakával niečo, čo mu dať nemôžem a nakoniec sa sklamal. Preto som spísal:
O čom Finstart (a teda aj obsah, ktorý tvorím), nie je.
Po rozkliknutí jednotlivých blokov si môžete prečítať, o čo mi naopak ide.
Môžete sa tak ľahko rozhodnúť, či chcete svoj drahocenný čas tráviť na tejto stránke, alebo ju rovno vypnete.

 • Ak hľadáte tajomstvo rýchleho zárobku a zbohatnutia, ste na nesprávnej adrese. Nič také vám ponúknuť neviem.
 • Ponúkam vám naučiť sa, ako byť skvelým správcom toho, čo máte.
 • Namiesto skratiek disciplínu. Namiesto trikov princípy.
 • Možno sa dozviete veci, ktoré ste nikdy nepočuli, no nie sú to žiadne tajné veci, tajomstva úspechu ani nič podobné. Väčšina mojich lekcií sú biblické princípy, múdrosti pozbierané od odborníkov a niekedy len zdravý sedliacky rozum našich rodičov a starých rodičov (ktorý podceňujeme alebo sme naň zabudli). 
 • Ak hľadáte denné správy zo sveta financií a ekonomiky, správy o vývoji trhov a podobne, ste na nesprávnom mieste. 
 • V snahe pochopiť svojím osobným financiám nepotrebujete pravidelne sledovať ekonomické spravodajstvo. Píšem a vzdelávam o tom, ako rozmýšľať nad financiami a ako si nastaviť vzťah k peniazom a majetku. Aké sú správne finančné návyky a ako si ich nastaviť.
 • Trhy sa menia. Princípy ostávajú nemenné.
 • Spravovanie peňazí nie je žiadna jadrová fyzika. 80% tvorí vaše správanie, návyky a držanie sa správnych princípov. Jasný systém, jednoduchosť a konkrétne kroky.
 • Samozrejme, zvyšných 20% odbornosti je rovnako dôležitých. Mojím cieľom však nie je, urobiť z vás ekonómov a odborníkov na finančné trhy. Preto budem písať jednoducho, v reči ktorej rozumiete. 
 • Som si vedomý toho, že používanie rôznych odborných výrazov môže znieť sexi a vzbudzovať u čitateľa dôveru v to, že viem o čom hovorím. Nepotrebujem však vytvoriť takýto dojem. Mnohých (aj veľmi zodpovedných) ľudí odradila práve predstava nekonečnej odbornosti v ktorej sa šprtať nechceli a ani nemali čas.
 • Odbornosť naozaj nemá konca. Sám študujem tému financií viac ako 10 rokov a kopa odbornosti na študovanie iba pribúda.
 • Na Finstarte som si zaumienil komunikovať a vybrať pre vás iba 20% odbornosti o ktorej som presvedčený, že je dôležité aby ju pochopil a poznal každý. Zoradil som však tieto informácie systematicky k témam. Odbornosť má v tomto zmysle svoj začiatok ale aj koniec. Nemusíte si do konca života pozerať náhodne vygenerované videá na YouTube, ktoré vás už v názve presvedčia o nevyhnutnosti sledovať ešte toto video, aby ste boli úspešný.
 • Vyštudoval som financie bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Prežil som na tejto fakulte fantastických 5 rokov a mal som to šťastie byť obklopený výnimočnými osobami z pomedzi učiteľov aj študentov.
 • Napriek tomu si nemyslím, že akademický titul sám o sebe robí z kohokoľvek odborníka na osobné financie. Stretol som vysokoškolákov a absolventov, ktorých finančný intelekt, finančnú integritu a návyky by som nikomu odporúčať nemohol. Zároveň som stretol stredoškolákov, ktorí študovali priemyslovku a mohli by ísť príkladom. Samozrejme platí to aj naopak. 
 • Potvrdzuje sa mi tu práve vyššie spomínané pravidlo, že odborné vedomosti tvoria naozaj iba 20% úspechu. Práve 80% rozhodnutí, disciplíny a návykov ostáva na nás.
 • Nie som zástanca rýchlo kvasených odborníkov, ktorí majú po 2 seminároch vyhrotené ego a neprimeranú chuť rýchlo zarobiť. Pravdou však ale je, že mnohokrát môžu mať kvalitné informácie. Ak vzdelaniu v tejto oblasti venovali týždeň, domnievam sa (bohužiaľ), že tomu venovali viac času ako väčšina Slovákov. Preto neopovrhujem niekým, kto nemá ekonomické vzdelanie a práve sa rozhodol stať sa podriadeným finančným agentom. Poviem to inak – až budeme na Slovensku dostatočne vzdelaní, rýchlo kvasený agent sa neuživí. Aj preto robím to, čo robím :-).
 • Žiadna skrytá agenda. Žiadne vzdelávanie, ktoré je vytvorené veľkou korporáciou ako projekt na podporu predaja. Za touto stránkou nestojí žiadna banka, poisťovňa ani investičná spoločnosť.
 • Finstart som vytvoril pre to, aby som vám pomohol a podelil sa o dôležité vzdelanie. Pomohol vám ukázať peniazom ich jasné miesto a sústrediť sa v živote na to najdôležitejšie. Aby som vám pomohol žiť skutočne bohatý život. Obsah je plne nezávislí a určujem si ho sám. Prečítajte si o mojej vízií, o tom, prečo som začal písať aj o tom, kto je autorom a zakladateľom Finstart.sk.
 • Veľmi v jednoduchosti. Veci o ktorých píšem som nevymyslel ja. Nie sú to nové informácie.
 • Čo som ale urobil je: dal ich vo Finstart Academy do jasných krokov. Väčšina z nás vie čo robiť, len máme problém robiť to. Ja ponúkam plán ako začať, postupovať podľa konkrétnych krokov a dotiahnuť to až dokonca. Ponúkam počas tejto cesty moju podporu, komunitu rovnako zmýšľajúcich ľudí a zdieľanie radostí z konkrétnych výhier.