O mne

Jordán Motyľ - Zakladateľ Finstart.sk - EMAIL: info@finstart.sk

Ahoj, volám sa Jordán Motyľ.

Som autorom a zakladateľom Finstart-u.

Nebudem vás nudiť detailným príbehom môjho života. Nikto by si to aj tak nedočítal do konca. V skratke je pre mňa Finstart priestorom, kde môžem zdieľať to, čo som sa za viac ako 10 rokov študovania osobných financií naučil. Čo som sám vyskúšal, čo reálne aplikujem a žijem. Dáva mi hlboký zmysel zdieľať tieto vedomosti písaním a je to pre mňa prirodzenou radosťou. Som odhodlaný priniesť ten najlepší možný obsah. Vážim si dôveru čitateľov a nemienim robiť kompromisy pokiaľ ide o víziu môjho písania a vzdelávania.

Namiesto dlhého príbehu o sebe samom, som sa v tejto časti rozhodol napísať o tom, čomu verím. Domnievam sa, že to môže byť lepší spôsob ako ma spoznať a zároveň sa stotožniť s mojím obsahom.

 
Verím, že samotné peniaze a majetok nikdy neprinesú úplný zmysel do života človeka.

Skutočne bohatý život o ktorom píšem, nie je život meraný množstvom peňazí a majetku. Verím, že v živote musíš nájsť zmysel na inom mieste. Verím, že peniaze a majetok by mali byť pod kontrolou a podriadené tomu, čo pokladáme v živote za najdôležitejšie. Naše životné poslanie by malo byť pánom nášho majetku – nie naopak. Nič vo svete financií nie je garantované a hľadať istotu v peniazoch a finančných trhoch, je cesta k neistému bohatstvu. Verím že peniaze samotné sú neisté bohatstvo. Preto treba mať reálne očakávania a svoju nádej vložiť na iné miesto.

Verím, že by sme mali mať (alebo hľadať) prácu podľa svojho obdarovania.

Rozumiem tomu, že nie každý na svete má takúto príležitosť a že žiadna práca nevie prinášať iba radosť. Verím ale, že každý je unikátne obdarovaný a nikto by to nemal zanedbávať. Naopak, mali by sme to do najväčšej možnej miery rozvíjať, vzdelávať sa a pracovať na tom, čo nám prináša zmysel. Práca ma v osobných financiách obrovský vplyv. Keďže pre väčšinu ľudí je práve práca zdrojom a silou budovania majetku. Niektorý sa teda rozhodnú vybrať si zdroj, ktorý vie generovať veľké toky peňazí za cenu obetovania svojho fyzického, duševného alebo duchovného zdravia. Verím, že práve v takýchto prípadoch sa život môže javiť navonok bohatý, no v skutočnosti môže byť biedny. Preto neodporúčam v živote naháňať množstvo majetku za každú cenu.

Ak by som mal povedať najväčší problém osobných financií, ktorý deklasuje všetky ostatné s veľkým náskokom, tak je to tento: „Keby by som zarábal viac peňazí…“. Znie to takmer ako riešenie ale v skutočnosti je to problém. Toto presvedčenie nám často bráni byť spokojný a začať aktívne spravovať to, čo nám bolo zverené. Osobne verím tomu, že práve náš prístup (k financiám a majetku) v malom je rozhodujúci. Samozrejme rovnaký problém nastáva aj v opačnom prípade, keď je vysoký príjem a veľa majetku dôvodom nezáujmu učiť sa, ako spravovať svoje peniaze. 
(Zarábaš málo? Samotná túžba zarábať viac nás nerobíme schopnými realizovať túto túžbu. Verím tomu, že každý pracovník je hodný svojej mzdy a mal by rozumieť hodnote ktorú prináša do spoločnosti. Ak nie je so svojou odmenou spokojný, je na mieste sa nad tým zamyslieť a aktívne to riešiť. Začal by som zameraním sa na hodnotu, ktorú prinášam resp. viem priniesť. Táto téma je veľmi komplexná a preto sa jej budem venovať v mojom blogu.)

Často sa spoločnosti predbiehajú v dokazovaní, že ich produkt je najlepší, najvýnosnejší a podobne. Hon za najlepším produktom je taký silný až zabúdame, že samotné finančné produkty z nás nerobia dobrých správcov. Aj keby ste mali tie najlepšie produkty, neznamená to hneď, že ste dobrým správcom.
Každý z nás ma iný príbeh, iné okolnosti, riziká, návyky a disciplínu. Neexistuje ideálny produkt pre každého. Existujú však zlé resp. zbytočné a drahé produkty. Nemali by ste platiť za niečo, čo nepotrebujete. Zároveň ak si nastavíte tie potrebné produkty, s veľkou pravdepodobnosťou sa na trhu nájde lepší produkt. Ak nie teraz tak za niekoľko rokov. Celú záležitosť okolo produktov je potrebné riešiť individuálne s odborníkom. Pri zmene životných udalostí sa na to znovu pozrieť a urobiť prípadný, premyslený a dobre informovaný update. Finančný trh, produkty, podmienky a poplatky sa menia. Treba k ním tak aj pristupovať.
Nezabudnite ale, že nastavenie produktov je iba časť úspechu. 

Verím, že tak, ako v každej inej oblasti, potrebujeme v oblasti financií odborníkov pri výbere konkrétneho finančného produktu. Verím v prácu sprostredkovateľov aj finančných poradcov. Verím však, že vybrať si ich treba opatrne a s jasnými kritériami.
Som tiež presvedčený, že pýtať si kontakty na vašich známych počas prvých stretnutí (resp. po neúspešnom stretnutí) nie je normálne. Verím, že ak je niečo dobré, samy to predsa odporúčame. Verím v silu osobného záujmu a odbornosti, nie vo vytváranie dojmu „úspechu“ a otrepané predajné techniky. STRIKTNE ODMIETAM KAŽDÚ MANIPULÁCIU PRI OBCHODE.
Viem, že na trhu sú obchodníci, ktorí sú neféroví. Ktorí manipulujú a snažia sa dostať klienta tam, kde potrebujú. Snažia sa viac predať ako zaujímať a pomôcť. Stále počúvam o stretnutiach, na ktorých klient (kamarát) nevie, čo presne sa bude riešiť. Verím, že vzdelanie a jasný pohľad na osobné financie zásadne zmení túto dynamiku na vzájomný rešpekt, odbornosť, jasné motívy a dôveru. Osobne poznám aj profesionálov, ktorí túto prácu robia presne takto.

Som kresťanom a verím, že všetko čo mám mi bolo zverené Bohom. Preto hovorím o spravovaní financií a majetku. Verím, že Biblia je Božie Slovo, ktoré je presné a použiteľné v našom každodennom živote. Píšem to preto, lebo to úplne zmenilo spôsob, akým nazerám na financie a majetok.